Віктор Ющенко доручив НБУ позбавити шість банків ліцензії за те, що вони брали участь у діяльності нелегального конвертаційного центру.
Голова СБУ Валентин Наливайченко повідомив, що у незаконних оборудках з відмиванням грошей брали участь два десятки фіктивних підприємств.
Їхні рахунки були в шести банках Києва і Дніпропетровська. В СБУ стверджують, що власники цих банків знали, про таку співпрацю. А щомісячний обіг грошей складав 30 мільйонів доларів.
Про ймовірність позбавлення ліцензії, та як це позначиться на фінансовому ринку України розказав Бі-Бі-Сі В’ячеслав Бутко, керівник економічних програм центру системного аналізу та прогнозування.
Бі-Бі-Сі: Чи дійсно НБУ забере ліцензії?
В’ячеслав Бутко: Наскільки я розумію, питання позбавлення ліцензії – це питання в межах компетенції НБУ, це по –перше. По-друге, стосовно тих порушень, які ведуть до позбавлення ліцензії. В національному банку є певний перелік. По-третє на скільки я розумію, перевірок цих шести банків, а дехто з них вже спростував заяви, про причетність до цього угруповання не проводилося. Більше того, на скільки я знаю рішень суду не було, а з моєї особистої точки зору, провину або її відсутність можна лише при наявності рішення суду. А такого рішення немає! Це дещо специфічна ситуація, і з юридичною точки зору вона виглядає не найкращим, і м’яко кажучи не ідеальним чином.
Бі-Бі-Сі: А чи має право президент доручати НБУ забирати ліцензію у фінустанови? На скільки я пам’ятаю, в законі про Нацбанк такого права у президента немає.
В’ячеслав Бутко: На скільки я пам’ятаю, також, такого права у президента немає.
Бі-Бі-Сі: Так Національний банк може відібрати відібрати ліцензію, ви згадували про перелік причин, через які НБУ має на це право?
В’ячеслав Бутко: Якщо мова йде про ведення заздалегідь злочинної діяльності, то ще раз підкреслюю, що необхідно проведення розслідування у відповідності до чинного законодавства України, рішення суду стосовно причетності або непричетності.
Бі-Бі-Сі: А якщо дійсно банк винен, і у нього забирають ліцензію, що буде з їхніми клієнтами і вкладниками? Як захищені їхні інтереси ?
В’ячеслав Бутко: Ще в Україні не було випадків, коли банк позбавляли ліцензії за подібними статтями, і я гадаю, що це не прописано в законодавчих актах що може бути з вкладниками цього банку. А клієнти перейдуть до інших фінустанов. Якщо у банка вистачає грошей щоб розрахуватися і з клієнтами і з вкладниками, то розрахуються.
Подібні процеси, зазвичай, провокують суттєвий відток клієнтів, та погіршення становища подібних банківських установ. Тобто у будь-якому разі це може викликати дестабілізацію у роботі названих банків, і може викликати певну хвилю відтоку клієнтів. Я вважаю, що в цій ситуації, яка зараз є в банківській системі України, а ми спостерігаємо деяке падіння, і навіть стагнацію на цьому ринку, подібні речі треба робити із великою обережністю.
Источник http://www.bbc.co.uk/ukrainian