Головні теми огляду:
- Світовий банк удвічі погіршив свої прогнози для української економіки. Місія Міжнародного Валютного Фонду, яка опікується виділенням Україні антикризового кредиту, може повернутися до Києва вже цього четверга.
- Упродовж трьох місяців російський газ коштуватиме для України 270 доларів за тисячу кубометрів.
- Нафтогаз сподівається, що Газпром не штрафуватиме Україну за те, що вона закуповує менше російського газу, ніж записано в контракті.
- Газпром викуповує в італійської компанії Еni акції ЮКОСа.
Світовий банк удвічі погіршив свої прогнози для української економіки. Якщо раніше його аналітики говорили про чотиривідсоткове падіння ВВП, то нині збільшили його глибину до 9%. Втім не виключають ще гірших показників, якщо влада України не вдасться до, як сказано в заяві Світового Банку, адекватних дій для виправлення ситуації. Невелике повільне зростання української економіки аналітики очікують не раніше, ніж наступного року. Сама ж Україна сподівається на зростання вже цього року.
В бюджеті, який попри рекомендації Міжнародного валютного фонду, правляча коаліція досі не скоригувала, закладено майже піввідсотковий ріст ВВП та чималий бюджетний дефіцит. Завелика різниця між доходами та витратами бюджету є однією з причин зволікання Міжнародного Валютного Фонду з наданням Україні другої порції 16-мільярдного кредиту. Очікується, що місія МВФ повернеться до Києва цього четверга, аби продовжити переговори з українським урядом.
У квітні - червні російський газ коштуватиме для України 270 доларів за тисячу кубометрів. Це на 90 доларів дешевше, ніж у першому кварталі. Про це повідомив заступник голови Нафтогазу Ігор Діденко, нагадавши, що ціна на газ для України вираховується щоквартально за формулою, визначеною в контракті.
Напередодні Нафтогаз та Газпром погодили технічні умови виконання підписаних на початку цього року десятирічних контрактів на постачання та транзит газу. Підписана технічна угода докладно описує напрямки постачання та транзиту з точками входу, виходу та обсягами газу. Раніше українські фахівці не раз наголошували, що відсутність такого документа несе ризики для виконання контрактів. Втім, Україна вже порушує контракт.
Три місяці вона вчасно розраховується з російським Газпромом за спожитий газ. Оскільки ж ці обсяги значно менші, ніж були законтрактовані, то Росія може вдатися до штрафних санкцій, - не виключає один із керівників Нафтогазу Ігор Діденко.
"НАК Нафтогаз і в січні, і в лютому, і в березні оплачував ті суми, які були виставлені у вигляді рахунків з боку ВАТ Газпром. Так, з лютого по березень первинні рахунки були виставлені на більші кількості газу. Але робочі консультації приводили до того, що рахунки коригувалися. Отже, що стосується штрафних санкцій, то ми сподіваємося і маємо велику небезпідставну надію на те, що штрафні санкції до нас застосовуватися не будуть."
Раніше про відсутність намірів штрафувати Україну за те, що вона не вибирає законтрактованих обсягів газу заявляв російський прем”єр Путін. Але оглядачі не виключають, що ситуація може змінитися після того, як Україна та Євросоюз не залучили Росію до обговорення та підписання декларації про модернізацію української газотранспортної системи.
Газпром викуповує в італійської Еni акції ЮКОСа. Договір купівлі-продажу на понад 4 мільярди доларів підписано вчора між Газпромом та ЕНІ в Москві. Викуплені 20% Газпромнєфті раніше належали ЮКОСу Міхаіла Ходорковскього, але два роки тому, коли це підприємство оголосили банкрутом, всі активи були розпродані на аукціоні. Тоді італійська ЕНІ зобов”язалась надати російському монополістові Газпрому можливість викупити акції Газпромнєфті упродовж двох років.
До придбання в італійської компанії 20% Газпромнєфті Газпром був власником 75% її акцій . Владімір Путін, за президенства якого ЮКОС став банкрутом, а його власник Ходорковський потрапив до в”язниці, вчора під час російсько – італійського енергетичного форуму в Москві назвав Італію надійним партнером у зміцненні енергобезпеки Європи.
"Ми вітаємо інвестиції італійських корпорацій ЕНІ (Eni) та ЕНЕЛ (Enel) в російський паливно-енергетичний комплекс. Крім того, компанія ЕНІ є партнером Газпрому у просуванні стратегічного проекту Південний потік. Внаслідок такої взаємодії зміцнюється енергобезпека не лише наших країн, а цілого європейського континенту."
Проектом Південний потік Росія прагне послабити залежність транзиту свого газу до Європи через Україну та Білорусь.
Источник www.bbc.co.uk/ukrainian