Сегодня, 28 января, Верховная рада отправила в отставку министра внутренних дел Юрия Луценко.

Проект постановления Верховной рады от 25 января, поданный вице-спикером Алексендром Лавриновичем, об увольнении министра внутренних дел Юрия Луценко поддержали 231 народный депутат (171 - от фракции Партии регионов, 27 - от фракции коммунистов, 19 - от фракции блока Литвина, 11 - от фракции "Наша Украина - Народная самооборона", 1 - от фракции БЮТ и 2 внефракционных депутата).

Текст:
http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/...=&pf3511=36895

Пояснительная записка:
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Постанови Верховної Ради України
“Про звільнення Міністра внутрішніх справ України
Луценка Ю.В.”

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить звільнення членів Кабінету Міністрів України, у тому числі і Міністра внутрішніх справ України.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 18 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” член Кабінету Міністрів України (крім Прем'єр-міністра України) може бути звільнений з посади Верховною Радою України. Водночас відповідно до частин третьої та четвертої статті 18 цього Закону рішення Верховної Ради України про звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України приймається у формі постанови Верховної Ради України. Член Кабінету Міністрів України звільняється з посади з дня прийняття відповідного рішення Верховною Радою України.
Правові підстави для розгляду питання про звільнення з посади Міністра внутрішніх справ України також випливають з положень Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України у контексті положень частини четвертої статті 114, частин другої, третьої статті 115 Конституції України (справа про порядок припинення повноважень членів Кабінету Міністрів України) від 11.12.2007 р. №12-рп/2007. Відповідно до цього Рішення подання Прем’єр-міністра України для звільнення члена Кабінету Міністрів України, у тому числі і Міністра внутрішніх справ України, не вимагається.
Водночас практична необхідність розгляду питання щодо звільнення з посади Міністра внутрішніх справ України Луценка Ю.В. викликана систематичним порушенням ним чинного законодавства України про вибори, неодноразовими спробами втручання у перебіг виборчого процесу під час проведення виборів Президента України в 2010 р., всупереч установленим законодавством заборонам.
Зазначені протиправні дії Міністра внутрішніх справ України знайшли належну правову оцінку з боку органів судової влади України.
Зокрема, відповідно до Постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.01.2010 №2а-205/10/2670 було визнано протиправними дії Міністра внутрішніх справ України Луценка Ю.В. щодо ведення ним передвиборчої агітації 4.01.2010 р. в приміщенні Черкаського драматичного театру. Зазначена Постанова була залишена в силі згідно з Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2010 р. №2-а-205/10/2670.
Окружним адміністративним судом міста Києва також у Постанові від 17.01.2010 р. №2а-417/10/2670 визнані протиправними дії службових та посадових осіб Міністерства внутрішніх справ України щодо витребування, поза дізнанням і досудовим слідством, у виборчих комісій відомостей щодо осіб, які подали заяви про голосування поза межами приміщення для голосування.
Водночас 25.01.2010 р. прокуратурою Шевченківського району м. Києва була порушена кримінальна справа за фактом захоплення будівлі Державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” по виготовленню цінних паперів” та перевищення службових повноважень працівниками міліції, що заподіяло істотної шкоди охоронюваним законом правам та державним інтересам, за ознаками складу злочинів, передбачених статтею 341 і частиною другою статті 365 Кримінального кодексу України.
Наведені факти створюють достатньо правових передумов для розгляду Верховною Радою України питання про звільнення Луценка Ю.В. з посади Міністра внутрішніх справ України та прийняття відповідного рішення.

2. Цілі і завдання прийняття акта
Постанова передбачає прийняття рішення про звільнення Луценка Ю.В. з посади Міністра внутрішніх справ України.
3. Загальна характеристика та основні положення проекту
Проектом Постанови пропонується звільнити Луценка Ю.В. з посади Міністра внутрішніх справ України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання, є Конституція України та Закон України “Про Кабінет Міністрів України”.
Прийняття проекту Постанови не потребує внесення змін до чинного законодавства України.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття цієї Постанови не потягне за собою додаткових витрат з Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта
Прийняття Постанови дозволить забезпечити реалізацію конституційних повноважень Верховної Ради України щодо звільнення членів Кабінету Міністрів України, зокрема щодо Міністра внутрішніх справ України, а також – неухильне додержання посадовими та службовими особами Міністерства внутрішніх справ України виборчого законодавства України.



Народний депутат України О. ЛАВРИНОВИЧ