Президент Ющенко закликав лідерів держав ядерної п‘ятірки до переговорів заради підтвердження та посилення гарантій безпеки України.
У заяві, оприлюдненій з нагоди 15-ї річниці підписання Будапештського меморандуму, який надав гарантії національної безпеки Україні з боку США, Росії та Великої Британії, український лідер пояснює необхідність нових переговорів стрімкими змінами в сучасному світі, які, на думку пана Ющенка, не роблять цей світ безпечнішим.Перебуваючи між двома оборонними альянсами – НАТО та Організацією Договору з колективної безпеки, ми дедалі більше відчуваємо себе країною, якій відводиться роль ''прикордонної смуги''.
В. Ющенко
«На жаль, далеко не всі держави відмовилися від застосування зброї для забезпечення своїх зовнішньополітичних та зовнішньоекономічних інтересів, ми спостерігаємо небезпечні тенденції у сфері нерозповсюдження зброї масового знищення, де-факто відбулося збільшення кількості ядерних країн. Зберігається поділ Європи за блоковим принципом. У той же час Україна залишається найбільшою європейською державою, що не є стороною жодних військово-політичних союзів. Перебуваючи між двома оборонними альянсами – НАТО та Організацією Договору з колективної безпеки, ми дедалі більше відчуваємо себе країною, якій відводиться роль «прикордонної смуги».
Водночас Віктор Ющенко нагадав, що Україна, добровільно відмовившись 15 років тому від ядерної зброї, на власному прикладі довела світові реальність досягнення глобального ядерного роззброєння. А її активна участь у забезпеченні стратегічної стабільності дає їй, на думку президента, право розраховувати на підтвердження та посилення чинних гарантій безпеки з боку країн ядерної п‘ятірки: Великої Британії, Китаю, Росії, США та Франції.
Український лідер вважає, що нині наспіла необхідність вироблення нового міжнародно-правового інструмента, який би міг дати відповідь на сучасні виклики національній безпеці України.
«Прагнучи стати невід’ємною частиною європейського безпекового простору, ми чітко визначили своїм стратегічним пріоритетом курс євроатлантичної інтеграції. Ми свідомі, що цього можливо досягти лише спільно з тими державами, які 15 років тому зобов’язалися гарантувати Україні повноцінну національну безпеку як базову умову подальшого розвитку нашої незалежної держави».