Гостем п’ятничної програми Бі-Бі-Сі 20 лютого був колишній голова Верховної Ради, а тепер лідер громадського руху «Фронт змін» Арсеній Яценюк.
Нижче - скорочений виклад програми, яку вела Ольга Бетко.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі пан Яценюк не заперечив, що братиме участь у наступних президентських виборах, але й не підтвердив:
А.Яценюк: Буде 35 років (22 травня), отоді за українською Конституцією я зможу коментувати ці речі. Тут не потрібно бігти попереду подій, все буде сказано в потрібний час і в потрібному місці… Поки що треба рухатися політично вперед, гуртувати людей, збирати команду однодумців і саме найважливіше в політиці і владі – що робити і з ким робити…
Бі-Бі-Сі: Тобто, ви це питання для себе ще не вирішили, стосовно президентства?
А.Яценюк: Я в принципі, коли починаю якусь дію, то я вже знаю чим вона закінчиться. Я обов’язково оголошу про своє рішення…
…Я не політичне ляпало. Якщо ти прийняв рішення, якщо ти про нього оголосив, то ти повинен довести це рішення до кінця і ти повинен перемогти. Мене процес не цікавить, мене цікавить тільки результат.
Бі-Бі-Сі: Ви організували нову політичну силу, ви її назвали «Фронт змін». Чому так войовниче? За що і проти кого ви збираєтеся боротися?
А.Яценюк: Тут як оцінювати слово фронт. Для мене слово фронт – це не війна. Для мене слово фронт - це боротьба. І такі сьогодні обставини, що тільки через певні компліментарні речі країну не можливо змінити, тому фронт - це боротьба за людину, за родину, за країну, адже країна знаходиться в дуже важкому економічному і політичному стані.
Бі-Бі-Сі: Але власне яких змін ви хочете?
А.Яценюк: Знаєте, в чому тут проблема – за що не візьмешся – все треба міняти, тому що все, що ми маємо – це фактично наслідки старої «совітської» економіки, старої радянської ментальності. Тому я починав би з політичної системи, закінчував би економічною, підтримкою культурною, історичною. Це комплексний план змін. Те, що називається національний план змін – він важливий для будь-якого політика, і я його почав писати разом з людьми.
Катерина, художниця: На кого ви будете опиратися?
А.Яценюк: Треба опиратися на тих людей, які тебе підтримують. І в другу чергу, треба самостійно відповісти для себе на питання чи ти можеш і чи ти здатен. Це дуже складна боротьба і та президентська і та політична кампанія, яка сьогодні вже проходить в Україні, вона, фактично, без правил. А вся українська політика без правил. Хотілося, щоб у нас були певні європейські, демократичні стандарти, але маємо саме той уклад, який сьогодні існує в Україні, тому треба бути готовим до будь-яких речей.
Бі-Бі-Сі: Що вам дає підстави вважати, що ви можете знову надихнути, згуртувати народ навколо свого «Фронту змін»?
А.Яценюк: Мені дає підстави те, що я, по-перше, внутрішньо дуже великий і серйозний оптиміст. По-друге, я не вірю, що така велика країна, яка має чудову історію, не може мати чудового майбутнього. Третє – не можна покладатися тільки на себе. Я сьогодні можу пообіцяти тільки одне – те, що обіцяв Черчіль – піт і сльози. Все! Але разом, спільно, усією громадою. Якщо ми підтримаємо одне одного, якщо ми розуміємо, що зміни у країні залежать не від однією фігури, не від двох чи трьох політиків, а від нації вцілому, нації, яка обирає лідерів, які здатні вести цю націю вперед, а не тягнуться за нацією назад для того, щоб підтримати рейтинги. Я надзвичайно оптимістичний, я вірю, і я знаю, що це відбудеться.
Слухач: Я знаю, що пан Арсеній – один з найчесніших людей у політиці. Мені дуже не подобається як у пресі накинулися на нього і починають чорнити. Як він на це реагує?
Бі-Бі-Сі: На цю тему ми маємо і інші запитання. Борис пише - прокоментуйте, будь-ласка ваші зв’язки з Фірташем. З Техасу - чи не буде ваша майбутня партія лобіювати інтереси того чи іншого олігарха, як це трапляється зараз?
А.Яценюк: Почну з того, яка кампанія розгорнута проти мене. Працюють декілька політичних штабів, фінансують масу політичних технологів, витрачають дуже великі кошти. Мені було дуже прикро почути від прем’єр-міністра звинувачення, дикі, як на мене, звинувачення, що я співпрацюю з Фірташем… Вони нехай стосунки розбирають в іншому місці, а не на екранах українського телебачення. Вони чудово знають, що 2006-му році я був практично єдиний член українського уряду, який відмовився підписувати постанову про допуск компанії РосУкрЕнерго на український ринок газу і назвав компанію УкрГазЕнерго, яка була заснована РосУкрЕнерго, агентством по банкрутству української економіки. Тому навіть якщо би я у Фірташа гроші попросив, я не переконаний, що він би мені їх дав.
А тепер щодо фінансування кампанії. Я чітко задекларував, що всі гроші збиратиму публічно. У нас немає іншого виходу як побудувати абсолютно нову політичну систему, яка не буде залежати від групи 5-ти чи 10-ти українських олігархів. Ми позавчора оголосили рахунок громадської організації. Адже у мене поки що не політична партія. За один день вже прийшло 12 тисяч гривень. Друге – я зараз готую Інтернет-портал і через Інтернет, як у Сполучених Штатах, будуть збиратися кошти на мою підтримку і на політичну підтримку організації.
Бі-Бі-Сі: На президентську кампанію?
А.Яценюк: Ну, якщо буде президентська кампанію, то ви також побачите як будуть збиратися ці кошти. Через Інтернет, через кредитні картки, через публічні зустріч з великим українським бізнесом, малим бізнесом, рядовими громадянами. Я обов’язково зустрінулася з усім великим бізнесом. Якщо вони готові підтримати, то нехай це скажуть в ефір і нехай перерахують гроші, а не так як чемодани сьогодні носять політичним партіям. Я не хочу формувати закрите акціонерне товариство. Це не політична партія, а політичний проект: знов прийти до влади, поділити що ще не поділили. Я в таку гру політичну не граю.
Геннадій з Харкова: Ви заявляли про необхідність побудови партії "знизу", але те, що відбувається з відкриттям офісів та осередків на місцях - дуже відрізняється від класичних канонів партійного будівництва і більш схоже на підготовку до чергової виборчої компанії, з розгортанням штабів на місцях та залученням статистів без ідейного натхнення. У зв’язку з цим виникає два питання: коли буде презентована розширена програма політичного руху та розкрита її ідеологічна доктрина замість презентованих 17 викликів та які критерії будуть покладені в основу партійного будівництва та висування кандидатів від руху на керівні посади та органи влади?
А.Яценюк: Скажіть мені, в якій області не будувалося знизу?
Геннадій з Харкова: Є повідомлення на форумах з Одеси, Дніпродзержинська, Івано-Франківська. Люди, які спілкувалися з керівниками осередків, висловлювали невдячні зауваження.
А.Яценюк: Знаєте, як сформувався осередок в Дніпродзержинську? Люди мені прислали анкету – це ціла сім’я. Прізвище Морозов. Я їх вперше побачив у себе в офісі. І так практично по кожній області. Це поки що не партія, а громадська організація. І до партії дійдуть тільки ті, хто кращі, а не ті, хто хочуть. І вже коли буде оголошена партія, буде те, про що ви сказали – статут, програма, з’їзд. Тоді ми будемо обговорювати питання ідеологічні, а сьогодні вся ідеологія моя дуже чітко викладена в моїх 17-ти викликах на 17 років незалежності.
Бі-Бі-Сі: Олександр з Чернівців пише - чим Арсеній Яценюк кращий від інших політиків, наприклад, Тимошенко чи Ющенка? Ваш гість, здається, з табору останнього, а яблуко, як кажуть, недалеко падає... Ви не проти, щоб вас і далі пов’язували з Ющенком?
А.Яценюк: Як взагалі бачиться партійне будівництво і майбутнє. Яценюк - це ж не модель, яка повинна подобатися. Я не збираюся нікому сподобатися. Я не хочу, щоб казали, що з’явився ще один якийсь месія. Я не прошу, щоб повірили мені – я прошу, щоб повірили в себе в першу чергу, а далі я поведу.
Бі-Бі-Сі: Ви мене трошки заплутали. Тобто, як ви не хочете сподобатись, а водночас ви очолюєте політичну силу?
А.Яценюк: Ті, хто хочуть сподобатися, хто хоче слави і популярності – ідуть в актори…
Бі-Бі-Сі: Або в політики?
А.Яценюк: Або в політики. А ті, хто хочуть влади і відповідальності – ідуть у владу. Щодо яблуні і яблука… Знаєте, який у нас парадокс – оце як тільки тебе позбавили посади, треба ж обов’язково образитися, розказати які всі великі свині, який ти святий і покритикувати всіх, з ким ти працював. Я працював з дуже багатьма людьми. Але я не торгую своїми принципами. Якщо б я торгував, то ви б сьогодні розмовляли з головою Верховної Ради Яценюком, але я сьогодні не голова Верховної Ради.
Слухач: Для багатьох важко спрогнозувати куди нас може повести Арсеній Яценюк.
А.Яценюк: Це широке запитання, а на широкі запитання бувають самі відповіді.
Бі-Бі-Сі: Назвіть три кроки, до яких треба удатися, щоб поліпшилася ситуація.
А.Яценюк: Я не тільки можу назвати. Я написав антикризовий план з 12-ти пунктів. На превеликий жаль, мало хто до нього прислухається. Я не кажу, що він ідеальний. Але хоча би прочитайте, що там написано. Стабілізація у банківському секторі. Створення окремої державної установи, яка би забрала на себе всі токсичні активи. Відновлення кредитування. Інфраструктурні проекти.
Бі-Бі-Сі: Це все цілі, над якими б’ються всі у світі.
А.Яценюк: Ні, це не цілі, це механізми. Збільшення ліквідності – це механізм. Ліквідність збільшується за рахунок єдиного інструменту у сучасних умовах – це емісія Центральним банком, це підтримка з боку Центрального банку за рахунок рефінансування. Другий інструмент – це повернення довіри до банківського сектору.
Бі-Бі-Сі: Це правда, що вам пропонували посаду голови Національного банку? І що ви відмовилися?
А.Яценюк: Я вже коментував це. У мене були розмови у секретаріаті президента. Але людина, яка займається політикою, не може займатися фінансово-кредитною політикою. Національний банк – це зовсім інша установа. Я працював там 2004 року. Коли я там працював, також була фінансово-кредитна криза, так само курс скочив з 5 до 8 гривень, але за три тижні ми все владнали. Тоді по ночах били банкомати, у Харківській і Луганській області, у Львова. Люди не могли отримати депозити. Але була злагоджена команда, були злагоджені дії та і криза була інша – не така глобальна. Важливо діяти в умовах криза ефективно, часом – жорстко.
Бі-Бі-Сі: Ви б погодилися обійняти посаду міністра фінансів, крісло, яке зараз називають електричним?
А.Яценюк: Та людина, яка піде на цю посаду, повинна усвідомлювати, що вона буде змушена запроваджувати дуже непопулярні рішення. Я би пішов на цю посаду, якби в українському уряді рішення ухвалювалися б колегіально, а не за принципом двох рішень: перше рішення – це рішення першої особи, а друге рішення – це неправильне рішення. Також важливо зрозуміти, який формат коаліції і чи здатна та коаліція, яка є в парламенті, проголосувати за непопулярні рішення. Як колишній голова Верховної Ради, я можу сказати: ні, не прийме. Головні дійові особи цієї більшості підуть на президентську кампанію, а це прямо протилежить принципам подолання економічної кризи. Не хочеться, щоб міністр фінансів був цапом-відбувайлом. Пинзеник був не найгіршим міністром фінансів. У нас було багато суперечок, але назвати його нерозумним чоловіком – м’яко кажучи.
Слухач: В уряді якого прем’єр-міністри ви б працювали? Складається враження, що ви не працювали б ні з Тимошенко, ні з Януковичем. Може, якби ця посада була вашою?
А.Яценюк: В уряді Януковича я був міністром закордонних справ. Я би працював не в уряді, я би працював в команді. Я не хворію вождізмом. Я готовий бути номером два, три, тридцять п’ять, але якщо ця команда має чітку ідеологію. Мене менше всього цікавить прізвище, а чи здатна ця команді працювати як єдине ціле. Я пригадую навіть в уряді Єханурова, ми починали дуже складно, але будь-який уряд і будь-які люди притираються.
Бі-Бі-Сі: А в уряді Тимошенко цього не може бути?
А.Яценюк: Це запитання не має відповіді, бо Юлія Володимирівна – прем’єр-міністр, і я бажаю їй успіхів у подоланні економічної кризи. Вони мають всю повноту як влади, так і відповідальності. Є більшість, яка підтримується комуністами. Якщо їх так влаштовує, нехай так буде. У мене рука не піднімається голосувати за те, що сьогодні приймається в парламенті. Складається, що ми голосуємо поглиблення кризи, а не за її подолання. Прийняли рішення підняти транспортний збір. Прийняли рішення суттєво змінити процес реєстрації у Фонді зайнятості, фактично, позбавили 4 мільйони громадян права на реєстрацію і виплати. І так далі. Тобто, іде якийсь хаотичний рух. Я не хочу критикувати ці речі. Але якщо є цей хрест – його треба донести. Буде цей хрест у мене – я його донесу.
Слухач: Можливий такий варіант після виборів – Тимошенко президент, Яценюк – прем’єр, або навпаки?
А.Яценюк: Варіанти різні можливі. Будь-яка конфігурація буде зрозуміла після початку кампанії. Нам необхідно, аби президент мав підтримку парламентської більшості. Українська конституція чудова, але тільки за умови, що президент має гарні стосунки з парламентом і урядом. Якщо цього немає, то і ці президентські вибори нічого не принесуть. Повноваження президента і зміни до Конституції – я би не ідеалізував. Але ситуація така, що під президента буде створюватися більшість. Я вбачаю необхідність проведення одночасних виборів парламентських і президентських.
Слухач: Наша політика нагадує пустелю. Прокоментуйте сентенцію – не сильні цього світу кращі, а чесні.
А.Яценюк: Святих на Землі нема. Я далеко не святий. Але треба бути чесним і відвертим перед собою Я в політиці можу іти на компроміси і домовлятися. Але гнучкість не означає ставати в якусь позу. Я з цією демократичною прийшов на посаду голови Верховної Ради і з нею і піду. Я не можу провадити візантійщину і змови, які є в українській політиці, бо мені потім ніхто не повірить. Нехай я щось втрачу, але принаймні я буду чесний перед собою. У політиці треба вести відверту гру настільки, наскільки це можливо. Хоча об’єктивно політика далека від стерильності. Коли я пішов на посаду голови Верховної Ради, мені ставили запитання – як ви можете, політика – це ж бруд? Я казав – так, більшість людей занурюється по шию, я пройду по кісточки. Поки так і проходжу.
Слухач: Чому ви не зміните свій розкішний будинок на просту квартиру, шикарне авто на український автомобіль? Інакше ваша ініціатива Фронт змін буде така сама як Український порив та інші подібні до неї.
А.Яценюк: Можна ще націоналізувати все майно. Комуністи так вже робили. За кожну копійку, яку я маю, на відміну від решти політиків, я заплатив податки. Я важко працював завжди. Коли я вчився в університеті, я в 6-тій вечорі сідав за кермо машини, яку ми купили вдвох з товаришем, і до другої ночі таксував, щоб заробити гроші. Я готовий відповідати за кожну копійку, яку я маю. Я будував свій будинок 3 роки, там 300 метрів. Збоку прибудована дерев’яна хата, в якій живуть батьки, коли приїжджають. У мене є квартира, вона теж задекларована. Так само, як всі українці, всі гроші у мене в гривнях і я так само втратив на курсі долара. А Фронт змін –не мій. Він загальнонаціональний. Це не для мене. Яценюк має чим займатися, але я сказав, що готовий покласти своє життя на те, аби країна, 46 мільйонів, жили зовсім по-іншому. Наш спільний Фронт змін – ми разом.
Слухач: Якщо вас оберуть президентом, які 10 законопроектів ви внесете до Верховної Ради, як невідкладні?
А.Яценюк: Треба розпочати з чіткого врегулювання політичних повноважень. У цій країні 10 урядів, але в цьому колгоспі неможливо знайти крайнього. Навіть, якщо не буде змін до Конституції, але я би вніс зміни до всі законів, щоб чітко розмежувати повноваження президента, уряду і парламенту. Друге – це, звичайно, судова реформа, без справедливого суду неможливо створити демократичну країну. По-третє – це економічні реформи. Якщо у нас буде президент, який матиме високий рейтинг популярності, треба щоб він буквально у перший день вийшов з пакетом непопулярних реформ, які стосуються соціального страхування, охорони здоров’я і реформи системи освіти.
Бі-Бі-Сі: Якими будуть ці непопулярні реформи системи охорони здоров’я?
А.Яценюк: Введення стандартів лікування. До сьогоднішнього дня їх немає. Оптимізація мережі. Я відверто скажу, що це. У нас по Україні стоять так звані заводи, які називаються Центральні обласні лікарні, де тільки щурі бігають, бо грошей на харчування, на ліки немає. Доходить до абсурду – вони госпіталізують персонал, аби довести, що лікарня працює. Такі лікарні не потрібні. Це приміщення, яке треба опалювати. У такій ситуації треба скорочувати кількість лікарень і забезпечувати лікарні, які залишаться, достатньою кількістю медикаментів. Також я би запровадив вибіркове медичне страхування.
Бі-Бі-Сі: Тобто, ви за запровадження платної медицини?
А.Яценюк: Ті люди, які нездатні заплатити, повинні отримувати повний спектр безкоштовних медичних послуг, включаючи харчування і ліки. А зараз цього немає. Зараз дають ліжко з драним простирадлом, а за все решту треба платити. Ті люди, які здатні платити самі, наприклад, Яценюк, повинні платити. Виявилося, що голова Верховної Ради не лише може безкоштовно лікуватися, але й безкоштовно отримувати ліки. Я прихворів і пішов і мені кажуть – а ліки ми вам подаруємо. Я кажу – не треба, віддайте краще тим, кому це потрібно. Щоб комусь дати, треба в когось забрати. А ті, хто можуть заплатити, повинні платити.
Слухачка: Я навчаюся у Кракові, але я українка. Чи можу я брати учать у Фронті змін, навчаючись у Кракові?
А.Яценюк: Цікава пропозиція. Я через свою фундацію займаюся трудовою міграцією і ми жартували, що треба відкривати філії фундації трудової міграції і Фронту змін. Ви повернетеся до України?
Слухачка: Так, звичайно.
А.Яценюк: Оце мені дуже важливо від вас почути. Ми вже Європу відбудували. Нам тепер треба Україну відбудувати.
Слухачка: Чи будете співпрацювати з Анатолієм Гриценком?
А.Яценюк: Я готовий працювати з усіма, хто поділяє мої погляди. Але він вирішив іти своєю політичною силою. Це теж добре, що в Україні з’являється політична конкуренція.
Бі-Бі-Сі: Слухачі запитують, чи є небезпека дефолту?
А.Яценюк: Я не хочу навіть користуватися таким словом, бо ваш ефір розтиражують і це буде впливати на інвестиційні рейтинги. Так, в Україні є серйозні проблеми, так, необхідно терміново відновити транш від Міжнародного валютного фонду, бо це також впливає і на внутрішню стабільність і на залишки довіри міжнародних інвесторів до України. Проблем багато. Україна потерпає від експортної залежності. У Німеччині така сама проблема. Якщо у світі є споживання – у тебе є долари, якщо нема – ти потерпаєш.
Бі-Бі-Сі: У чому проблема з МВФ?
А.Яценюк: Уряд повинен внести зміни до бюджету і відверто сказати, що грошей немає. А МВФ каже, що не орієнтується на нереальні бюджети.
Слухач: Чому, будучи головою Верховної Ради, ви не підтримали імпічмент президента?
А.Яценюк: Тому що такої ініціативи не було.


Источник www.bbc.co.uk/ukrainian