В Румунії за корупцію посадили 16 міністрів і брата екс-президента

Румунію ще кілька років тому вважали найкорумпованішою країною в Європі. Тепер вона — лідер у боротьбі проти корупції. Секрет — у нових механізмах, які запрацювали, можливо й не одразу ефективно, але досить активно. Про румунський досвід протидії "нечистим на руку" чиновникам дивіться у наступному матеріалі.

Це — не кадри з голлівудського бойовика. Це — будні румунських борців із корупцією. Вони безжальні до любителів хабарів. З ними неможливо домовитися. Що не день, то гучне затримання. Брат колишнього президента Румунії — найбільший улов. Його судили минулого тижня.

"Брат Траяна Бесеску — Мірча — був засуджений до чотирьох років позбавлення волі за шантаж і отримання вигоди за вплив на ухвалення рішень".

Усе це — справа рук детективів місцевого антикорупційного директорату. Прообразу нашого Національного антикорупційного бюро. Ось, наприклад, у наручниках привезли великого бізнесмена.

"Він вступив у змову з чиновниками і вдвічі завищив вартість своїх послуг. За це його точно посадять".

але шлях до такого наступу на корупцію не був швидким. Ситуація в Румунії чимось нагадує Україну. Роками рівень корупції зашкалював. Вирішальна для антикорупційної війни зустріч відбулася в Снагові — колишній резиденції Чаушеску під Бухарестом. Саме тут у 1996 році зібралися лідери румунської держави і вирішили: далі так жити не можна.

"На рівні держави сформулювали меседж: корупція — це загроза національній безпеці. І відтоді всі державні інституції, зокрема і спецслужби, почали боротися із цим явищем", — розповідає колишній радник президента Румунії Юліан Кифу.

"На початковому етапі їм також не вдавалося все одразу. А потім, вже коли набули відповідного досвіду, змінили законодавство, усе це в комплексі дало результат", — каже посол України в Румунії Теофіл Рендюк.

Спочатку могли похвалитися лише сотнею справ на рік. І маловідомими іменами. Тепер справ тисячі. Лише за останні три роки за хабарі і відкати посадили п'ятьох генералів, двох лідерів партій, 16 міністрів, двох прем'єрів, 25 депутатів.

Тепер у румунів усе прозоро. Декларації чиновників — у відкритому доступі. В Україні про такий реєстр поки що тільки говорять.

"Якщо чиновник не може пояснити джерело походження коштів, його майно конфіскують", — каже колишній радник президента Румунії Юліан Кифу.

Місцевих борців з корупцією бояться не лише чиновники, а й олігархи. Це будинок одного з найзаможніших громадян Румунії Джіджі Бекалі. Але від в'язниці за махінації його не врятували ні мільярдні статки, ні могутні зв'язки.

"Зараз у нас справді можуть посадити будь-кого. Нам вдалося досягти саме такого ставлення до корупції", — розповідає голова громадської організації "Румунська академія суспільства" Аліна Мунгіу-Піппіді.

Але головне, вважає активістка, румунські борці з корупцією цілком незалежні. Їхні зарплати рахуються тисячами. Термін недоторканності — 5 років. Румунія — колись найбільш корумпована європейська країна — тепер впевнено вирвалася в лідери з боротьби проти корупції.

"Дякую за довіру. Ми будемо продовжувати в тому ж дусі!", — каже голова національного Антикорупційного директорату Румунії Кодруца Кьовіци.

Размещено в Криминал.